Bakan Bayraktar, Kürşad Zorlu’ya cevap verdi: İliç’te en son ağustosta tetkik yapılmış, olumsuzluğa rastlanmamış!

İyi Parti Ankara milletvekili Kürşad Zorlu‘nun İliç’te meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili soru önergesine cevap veren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı sayın Alparslan Bayraktar, madende en son 2023 ağustos ayında inceleme yapıldığını belirterek, “Şu ana kadar yapılan analizlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır” yanıtı verdi. 

5 Ağustos’ta inceleme yapılmış

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İyi Parti Ankara milletvekili Kürşad Zorlu’nun 9 işçinin toprak altında kaldığı İliç’teki maden faciasına ilişkin soru önergesine cevap verdi. Madencilik faaliyetlerinin Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından periyodik olarak denetlendiğini söyleyen Bayraktar, şunları söyledi:

“Bakanlığımız tarafından yapılan denetimlere bakıldığında; 3213 sayılı Maden Kanunu ve ilgili Maden Yönetmeliği hükümleri kapsamında maden ocaklarına verilen ruhsatlar 4 ayrı gruba ayrılmış olup, çok az riskli ruhsatlar 24 ay, az riskli ruhsatlar 12 ay, riskli ruhsatlar 6 ay ve çok riskli ruhsatlar ise 3 ayda bir periyodik olarak MAPEG tarafından denetlenmektedir. Bu çerçevede önergeye konu maden sahası MAPEG tetkik ekibi tarafından en son 05.08.2023 tarihinde mahallinde tetkik edilmiştir.

Yapılan bu denetimlere ek olarak ilgili diğer kamu kurum/kuruluşlarının mevzuatları gereği yapacakları inceleme ve denetimlerde Kanun’a uygun çalışılmadığının tespiti halinde mevzuat çerçevesinde yapılacak işlemler yine MAPEG’e bildirilmekte, MAPEG tarafından çevre ve insan sağlığına zarar verdiği tespit edilen madencilik faaliyetleri de gerekli önlemler alınıncaya kadar durdurulmaktadır. Bu ihlallerin tekrarlanması halinde ise 3213 sayılı Maden Kanunu çerçevesinde ruhsat iptali yaptırımı gündeme gelmektedir.”

“Herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı”

Şubat ayında yığın liç alanında meydana gelen kayma sonrasında ilgili kurum/kuruluşlar tarafından yeraltı sularından ve yüzeyden düzenli olarak numuneler alınarak kontroller gerçekleştirilmekte olduğunu dile getiren Bayraktar, “Gerçekleştirilen bu kontrollerin sonuçları da kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Şu ana kadar yapılan analizlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır. Öte yandan lliç’te yaşanan kaza gerek Bakanlığımız ile ilgili diğer kamu kurum/kuruluşları tarafından ayrı ayı yürüttülen idari soruşturmalara, gerekse de adli makamlarca yürütülen adli soruşturmaya konu edilmiş bulunmaktadır. Atılacak adımlar mezkür soruşturmalar çerçevesinde yapılacak hukuki tespit ve değerlendirmelere göre belirlenecek ve sorumlular hakkında gerekli işlemler tesis edilecektir” dedi. 

“Herkes elini yıkayıp çıkacak”

Bayraktarın verdiğin cevaba tepki gösteren Zorlu, “9 insanımızın göçük altında kaldığı bu olayda herkes suçsuz ve daha öncede olduğu gibi herkes elini yıkayıp çıkacak” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x